چگونه با استفاده از فناوری‌های جدید برنامه‌ریزی درسی موفقی داشته باشیم؟

در این مقاله همراه ما باشید تا روش‌ها، مزایا و چالش‌های استفاده از فناوری در برنامه ریزی را مورد برسی قرار بدهیم.

اهمیت استفاده از فناوری‌ها در برنامه ریزی درسی

با پیشرفت تکنولوژی و از راه رسیدن نوآوری‌های جدید بسیاری از کارها در زندگی روزمره آسان شده است. برنامه‌ریزی درسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و امروزه فناوری‌های متعدد و متنوعی برای برنامه‌ریزی درسی وجود دارد. کاربران زیادی در سراسر دنیا از این فناوری‌ها در برنامه ریزی درسی و پیشرفت در یادگیری و بهبود فرایند آموزش استفاده می‌کنند.

چه فناوری‌هایی به ما کمک می‌کند تا برنامه ریزی درسی موفقی داشته باشیم؟

معمولاً این فناوری‌ها شامل نرم افزارها و ابزارهای آنلاین هستند که در مدیریت زمان و هدف گذاری‌های مطالعاتی، مدیریت کلاس درس، اشتراک گذاری منابع آموزشی، تمرینات آنلاین و ارزیابی دانش آموزان به کار می‌روند.

یکی از فناوری‌های درسی موجود سامانه‌های مدیریت یادگیری است که به مدرسان امکان می‌دهد به راحتی محتوای آموزشی را در قالب درس‌ها و آزمون‌ها بارگذاری کنند. و دانشجویان امکان دسترسی به این محتواها را داشته باشند. این اپلیکیشن ها ابزارهایی مثل فروم های بحث، فایل‌های آموزشی، تمرینات و آزمون‌های آنلاین و معیارهای ارزیابی فراهم می‌کنند. مزیت این سامانه‌ها این است که به مدرسان امکان مدیریت آسان‌تری از فرآیند آموزش و ارزیابی دانشجویان را می‌دهند و به دانشجویان امکان دسترسی آسان‌تری به منابع آموزشی و کار با همکلاسی‌ها را فراهم می‌کنند.

فناوری دیگری که برای برنامه‌ریزی درسی به کار می‌برند، پلتفرم‌های همکاری آنلاین هستند. این پلتفرم‌ها امکان می‌دهند تا دانشجویان با همدیگر و با مدرسان خود در محیط آموزشی آنلاین همکاری کنند. این پلتفرم‌ها ابزارهایی مانند و بینارها، چت گروهی، فضای کار گروهی و قابلیت‌های اشتراک گذاشتن تمرینات و منابع را فراهم می‌کنند. این فناوری به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا با همکلاسی‌های خود در تعامل بیشتر باشند، نظرات خود را درباره مطالب و تمرینات ارائه دهند و از منابع و دانش متقابل استفاده کنند

به عنوان مثال می‌توان به فناوری‌های زیر که در این حوزه فعال است اشاره کرد:

 1. سیستم‌های مدیریت

سیستم‌های مدیریت یادگیری (Learning Management Systems - LMS) به مدرسان این امکان می‌دهند تا دروس، منابع آموزشی و آزمون‌ها را در قالب یک پلتفرم آنلاین بارگذاری کنند. این سیستم‌ها امکانات مختلفی مانند طراحی سؤال، ارزیابی دانشجویان و گزارش‌دهی را در اختیار مدرسان قرار می‌دهند. معروف‌ترین ابزارهای مدیریت یادگیری مانند Moodle، Blackboard و Canvas است.

2. نرم افزارهای تعاملی و ویدیو کنفرانس

 امروزه نرم افزارهای مختلفی مانند Zoom، Google Meet و Microsoft Teams وجود دارند که به مدرسان امکان می‌دهند تا دروس را به صورت آنلاین و تعاملی برگزار کنند. این ابزارها امکاناتی مانند صفحه نمایش تقسیم شده، چت و کیبورد مشارکتی را فراهم می‌کنند و به مدرسان اجازه می‌دهند در صورت نیاز محتوای آموزشی را به طور همزمان به اشتراک بگذارند.

3. پلتفرم‌های آنلاین آموزشی

 پلتفرم‌های آنلاین مانند Udemy، Coursera و LinkedIn Learning امکان می‌دهند تا مدرسان محتوای آموزشی را در قالب دروس آنلاین بارگذاری کنند. این پلتفرم‌ها توسط مدرسان از سراسر جهان استفاده می‌شوند و به دانشجویان از جمله در ایران امکان دسترسی به منابع آموزشی با کیفیت را می‌دهند.

همچنین، این روزها با پیشرفت فناوری و انتشار محتوا در اینترنت، مدرسان می‌توانند از وبلاگ‌ها، وبسایت‌ها یا پلتفرم‌های اجتماعی مانند YouTube استفاده کنند تا محتوای آموزشی خود را به اشتراک بگذارند.

 

چند مورد از سامانه‌های مدیریت در یادگیری و برنامه ریزی درسی 

- سامانه سجاد (Sajad)

سامانه سجاد یک سامانه مدیریت دوره‌های آموزشی است که برای برگزاری آموزش‌های حضوری و آنلاین استفاده می‌شود. این سامانه امکان ثبت‌نام دوره‌های آموزشی، مدیریت رویدادها و سانس‌ها، مدیریت آزمون‌ها و ارتقای کاربران را فراهم می‌کند..

- سامانه اداره آموزش (Sanjesh)

سامانه اداره آموزش یک سامانه مدیریت آموزش و امتحانات ملی در ایران است. این سامانه برای ثبت‌نام داوطلبان در آزمون‌های ملی و ارائه نتایج آزمون استفاده می‌شود..

در حال حاضر، این نرم‌افزارها شاهد رشد و توسعه هستند و همچنین سایر پلتفرم‌های آموزشی نظیر Moodle، Google Classroom و Microsoft Teams نیز در ایران استفاده می‌شوند.

 

مزایای استفاده از فناوری‌ها در برنامه‌ریزی درسی عبارتند از:

- افزایش دسترسی به منابع آموزشی و کاهش نیاز به محلی جهت دسترسی

- بهبود تعامل بین دانشجویان و مدرسان و همکلاسی‌ها

 - مدیریت آسان‌تر فرآیندهای آموزش و ارزیابی

- افزایش انعطاف‌پذیری در برگزاری کلاس‌ها و فعالیت‌های آموزشی

 

معایب استفاده از فناوری‌ها در برنامه‌ریزی درسی عبارتند از:

- نیاز به دسترسی به اینترنت و تجهیزات مدرن

- احتمال بروز خطاهای فنی که می‌تواند بر روی فرایند آموزش تأثیر بگذارد

- نیاز به آموزش کار با فناوری‌ها برای مدرسان و دانشجویان

 

یکی از ابزارهایی که در برنامه ریزی درسی بسیارموثر است و کاربران ایرانی زیادی از این نرم افزار برای برنامه ریزی درسی‌شان استفاده می‌کنند اپلیکیشن هابی است. شما با استفاده از این ابزار می‌توانید برنامه ریزی هدفمندتری داشته باشید و گزارش پیشرفت روزانه‌تان را در این پلن مشاهده کنید و چک لیستی از اهداف درسی‌تان در آن ثبت کنید و با ارزیابی عملکرد روزانه‌تان هر روز یک گام به موفقیت نزدیک‌تر شوید.

در این مقاله سعی کردیم به فناوری‌های روز دنیا وسیستم های مدیریت یادگیری که دربرنامه ریزی درسی به کمکتان می‌آید را به طور جامع برای شما اشاره‌ای داشته باشیم. امیدواریم تا با بهر گیری از فناوری‌ها در برنامه ریزی درسی‌تان هر روز به موفقیت بیش از پیش نزدیک شوید.

 

 

 


ثبت نظر


لیست نظرات (0)

بیشتر بخوانید

مقالات برگزیده را از این قسمت میتوانید ببینید

چرا باید برای زندگی خود برنامه ریزی کنیم؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

بهترین روش های مدیریت زمان که زندگی شما را متحول می‌کند.

زمان مطالعه : 10 دقیقه

بهترین کتاب های توسعه فردی 2023

زمان مطالعه : 10 دقیقه

10 سایت توسعه فردی و ترک عادت های بد

زمان مطالعه : 10 دقیقه

چگونه با هدف گذاری صحیح عادت های بد را به خوب تغییر دهیم؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه

مهارت توسعه فردی هنر فکر کردن چیست؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه

معرفی مهارت‌های برنامه ریزی و نقش آنها در موفقیت های تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان

زمان مطالعه : 11 دقیقه

از ذهن پراکنده به ذهن متمرکز: چگونه یک ذهن حواس جمع بسازیم؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه
برنامه هابی

گام هفتم

گام هفتم، گام موفقیت

با روش گام هفتم در نرم افزار توسعه فردی هابی شما یاد می‌گیرید که چگونه در طی سال های زندگی خود به چیزی که می‌خواهید برسید. اگر شوق بسیاری برای ساختن آینده خود دارید، ما در کنار شما هستیم تا به درجه ای از موفقیت که خواهان آن هستید، برسید.مشاهده تمامی مجوزها

تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر نزد گام هفتم - اپلیکیشن هابی محفوظ است